Peteklerimin Alt Kısmı Isınmıyor

22-01-2015 14:07 ibrahim Su Kaçağı
 Peteklerimin Alt Kısmı Isınmıyor

Peteklerin alt kısımlarının ısınmaması hissedilir derecede ısı kaybının olması peteklerinizin arıza durumunun meydana geldiğinin göstergesidir.Vakit kaybetmeden büyük paralar ödemeden petek temizliği yaptırmak kış günlerinde sert hava koşullarında rahatça geçirmenizi sağlıycaktır.


Giderek ısı kaybına yol açan peteklerin neden ısınmadığını araştırmak için 2 yıl boyunca belirli aralıklarla çalışmalar yürüttük. Peteklerin az ısınması acaba kombiden kaynaklamı yoksa tesisatın tıkanmasında mı? diye araştımalarımızı bu yön kaydırdık. Kombilerde oluşan kirecin temizlenmemesi giderek bir hastalık gibi tesisata doğru yayılması ısı kaybına yol açmaktadır. Kireç parçaları buşunduğu yerden koptuğunda serbes halde dolaşarak peteklerin alt kısımlarında biriken ve sürekli çoğalan tortu halini aldığını farkettik. Normalde ısınan sıcak su peteğin üst tarafından giriş yaptığında alt tarafda bulunan dönüş borusuna ulaşana kadar ortamı ısıtmak için soğuma gerçekleşir. Bu soğuma devir daim hızı yavaşladıkça giderek artar. Devir daim hızını düşüren faktörleri istanbul tesisat'a ait bütün makale yazılarımda okuyabilirsiniz. Kalorifer peteklerin alt tarafı ile üst tarafı arasında ısı farkı her petekte oluşur. Suyu çeviren motorun çok yavaşlaması bunların sebeplerinden biridir. Kombinin kalorifer suyunu çeviren motor çarkları kırıldığında petekleriniz yarıya kadar ısınır. Hızlı bir şekilde suyun radyatörlere gönderilememesi olumsuz sonuçlar doğurur. Peteklerin yanmama sebeplerinden bir kaç sebepten biri alt taraflara yığılan çamur tabasının suyun akışını engellemesidir. Suyun hızını düşüren faktörlerin tümü ısı transferini yavaşlatır. Kombi filtresi tıkandığında veya kireç dolduğunda radyatörlerinize kombinin pompası sıcak su gönderemez. Görevini yitiren kombi pompası zamanla eski dönüş hızını da kaybeder. Her yıl radyatör musluklarını açıp kapatmak vana aralarının kireç tutmasını önlemeye yardımcıdır. Peteklerde hava olması durumunda kombinin suyunu tamamlayarak peteklerden hava alabilirsiniz. Kalorifer borularının tıkanması durumunda temizlik yaptırmanız şarttır. Eskiye göre daha fazla yakıt yakmanız durumunda kombinin içine kombi koruma sıvısı eklemeniz önerilir. Kalorifer tesisat boruları döşenirken çok fazla dirsek kullanılması ve radyatörlere uzaklığı önemlidir konudur. Kombiye en uzak kalorifer petekleri en yakın peteğe göre farklılık gösterir. Bu saydığımız birkaç sebebi ehil bir ustayla birlikte araştırdıktan sonra sonuca ulaşmanız daha kolaylaşır. Süpürgelik üstü çekilen tesisat borularını mutlaka döşerken hattı ikiye ayırarak yapmak daha iyi ısınmanıza neden olur. Kombi evin ortasında bulunursa evin her iki uzak noktasına eşit derecede su pompalar. Tek bir hat döşenerek en uzaktaki kalorifer peteğini ısıtmak mümkün değildir. Bunu ancak geniş çapta boru çekerek sağlayabilirsiniz. Petekler buz gibi diye düşünmeyin her şeyin bir kolayı var. Tesisatınız yanlış küçük çapta borularla çekilmiş olabilir. Kalorifer peteklerinin yanmama sorunlarına profesyonel çözümler bulan firmamız çoğu firmanın ulaşamadığı tecrübeyle sorunlarınıza profesyonel çözümler sunmaktadır.

Kalorifer petekleri çok soğuk olduğunda elinizi peteğin alt tarafına doğru sürükleyerek hangi kanalların soğuk olduğunu kontrol edin. Eğer kalorifer peteğinin altı tamamen soğuksa petek temizliği yaptırmanız şarttır. Genellikle bu problem 10 yılı dolduran ısıtma sistemlerde daha ağırlıklı görülmektedir. Kombinize bakım yaptırırken ısı iletimini sağlayan pompayı mutlaka kontrol ettirmeniz gerekir. Her yıl düzenli olarak kombi bakımını yaptıran müşterilerimiz bir şeyi unutuyorsunuz tesisatınızın bakımı kombi bakımından daha önemlidir. İkisini birlikte yaptırmanız ilerde başınıza gelecek sorunları %1 seviyesine kadar düşürür. 

Kalorifer petekleğinin altı yanmıyor

AKlorifer peteklerine kombide ısınan sıcak su giriş yaptığında ortamı ısıtmak için kalorifer peteğinin içerisine giriş yapar. Her odanın büyüklüğü hesaplanarak kalori değerlerine eşit olarak petek montaj edilir. Bu peteklerin her yıl ısı performansında düşüş yaşadığınızda sıcak suyun radyatöre giriş yaptıktan sonra kanallar içerisinde dağıldığını rahatça gözlemleyebilirsiniz. Odanızın sıcaklığı normal değerlerin altına düşüyorsa elinizle pteklerin alt kısımları kontrol ederek tıkanma var mı, yokmu kontrol ediniz. Peteklerin alt kısımlarında bulunan bu kanallar tıkandığında istanbul tesisat ile iletişime geçerek firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum yap

 
Image verification

İstanbul Tesisat Adres

Aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak veya iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

  • Kocasinan Merkez Mah. Sakıp Sabancı Cad. No: 23 Bahçelievler / İstanbul
  • İstanbul Avrupa: + 90 212 645 3333
  • İstanbul Anadolu: + 90 216 383 3633
  • E-Posta: info@radyatortemizlik.net

Site Haritası   |   Hakkımızda   |   RSS

Copyright © 2015 - İstanbul Tesisat Tüm Hakları Saklıdır.